"Widok z Rialto" - obraz realizm magiczny, akryl na płótnie.
Wymiary obrazu: 80 x 60 cm.
(...)
Wenecja w czasach średniowiecza należała do najbogatszych miast w Europie. Była również potęgą w basenie Morza Śródziemnego i dysponowała rozbudowaną flotą. W stoczniach weneckich (Arsenale di Venezia) cały czas konstruowano i udoskonalano statki. Zatrudniano tu tysiące robotników i inżynierów, którzy budowali coraz nowocześniejszą flotę handlową i wojenną.
Tu powstała także największa i najwspanialsza galera Dożów weneckich o nazwie Bucentaur. Podczas rejsu obsługiwało ją łącznie około 200 wioślarzy i marynarzy. Galera była niezwykle bogato zdobiona i w dużej części pozłacana.
W czasach największej świetności Republiki Weneckiej zaczęto konstruować sterowce. Ich głównym zadaniem było umożliwienie podróży w głąb lądu. Początkowo eksperymentowano z balonami, które nie do końca spełniały oczekiwania. Z czasem jednak wynaleziono niezwykle mocne i wytrzymałe materiały, a także pracowano nad coraz doskonalszym napędem.
Kiedy osiągnięto bardzo wysoki poziom wykonania zaczęto tworzyć duże okręty powietrzne. Najpiękniejsze z nich wykonano na podobieństwo Bucentaura. Służyły one Doży oraz wysokiej rangi urzędnikom. Jeden ze sterowców można zobaczyć w chwili przelotu na Mostem Rialto (...)
Arkadiusz Mężyński
Styl: realizm magiczny, surrealizm
Obraz Widok z Rialto przedstawia sterowiec, który przelatuje nad Mostem Rialto. Sterowiec podąża wzdłuż kanału Grande kierując się ku Pałacowi Doży. Obraz wykonany w stylu realizmu magicznego. Na obrazie mamy pokazaną rzeczywistość alternatywną, w której artysta połączył widok kanału Grande z magicznym i nierealnym sterowcem.
Tagi: realizm magiczny, Wenecja, realizm magiczny Wenecja, sterowiec, surrealizm, surrealizm Wenecja